2019 yılında AGÜ, Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı’ndan (AGÜV) gelen gücü ve burs olanaklarıyla başarılı öğrencileri için eğitim yaşamları boyunca gelişim desteği fırsatı sunuyor. Burslar, (başarı sıralamasına göre) öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca karşılıksız (yılda 9 ay boyunca 500’er TL, hazırlık dahil 5 yıl) sağlanıyor.

İlk 40bin sıralamasından AGÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü tercih eden öğrencilere aylık 500 TL karşılıksız burs ve Öğrenci Köyü'nde ücretsiz konaklama imkanı sunuluyor.

 

“İyi bir bilim insanı, orijinal fikirleri olan kişidir. İyi bir mühendis ise mümkün olduğunca az orijinal fikirle çalışan tasarımlar yapan kişidir.”

Freeman Dyson

Dünyanın ilk mühendislik dalı olan İnşaat Mühendisliği, geçmişten günümüze her dönemde dünyadaki gelişimin ve değişimin temellerini oluşturan altyapı ve üstyapı unsurlarını insanlığın hizmetine sunmaktadır. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı dirençli bina ve köprülerden, etkin ve güvenli ulaşım sistemlerine; temiz içme suyu sistemlerinden, hidroelektrik üretiminin yapıldığı barajlara kadar her türlü yapı birer inşaat mühendisliği projesidir. Değişimin baş döndürücü bir hıza ulaştığı günümüzde İnşaat Mühendisliğinin önemi de giderek artmaktadır. Hızla gelişen kentleşme ve buna karşın yetersiz kalan altyapı unsurlarının yanı sıra hızlı nüfus artışının getirdiği sorunlar inşaat mühendisliği projelerine duyulan ihtiyacı da artırmaktadır. Dolayısıyla inşaat mühendisliği gelecekte de altyapı ve üstyapı unsurlarıyla yaşamı destekleyen bir mühendislik dalı olmaya devam edecektir.

İnşaat Mühendisi Olduğumda Neler Yapabilirim?

İnşaat mühendisliği, binalar, köprüler, kara ve demir yolları, tüneller ve barajlar gibi daha birçok alt ve üst yapı unsurunu tasarlamak ve inşa etmekle ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Kendinize meslek olarak inşaat mühendisliğini seçmekle, bu yapıları depremler başta olmak üzere tüm doğal afetlere dayanıklı şekilde tasarlamaya ve güvenle inşa etmeye, yani hayati sorumlulukların altına imza atmaya talipsiniz demektir. İnşaat mühendisliği kendi içerisinde, yapı mühendisliği, deprem mühendisliği, hidrolik mühendisliği, zemin mühendisliği ve ulaşım mühendisliği gibi birçok alt alana ayrılmaktadır. Lisans eğitiminiz sırasında alacağınız seçmeli derslerle ve/veya lisansüstü eğitimle bu alanlardan birisinde uzmanlaşarak kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

İnşaat mühendislerinin çoğunlukla görev yaptıkları kamu ve özel sektör kuruluşları şu şekilde sayılabilir;

· Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı gibi inşaat sektörü ile doğrudan ilişkili bakanlıklar ile bunlara bağlı kamu kuruluşları (Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü vb.) ve belediyeler başta olmak üzere diğer tüm kamu kuruluşlarının “Yapı İşleri” birimleri · Kamu ihaleleri yoluyla inşaat faaliyeti gerçekleştiren özel sektör kuruluşları · Yapı malzemeleri üretimi gerçekleştiren sanayi kuruluşları · Konut, alışveriş merkezi, iş merkezi vb. yapıların inşasını gerçekleştiren diğer inşaat şirketleri

Enka, Gama, Tekfen, TAV, Yüksel, Makyol, STFA, Rönesans, Doğuş, Tepe, Kolin, Limak gibi özel sektör kuruluşları, hem ulusal hem de uluslararası inşaat sektöründe çok sayıda inşaat mühendisi çalıştıran firmalardan bazılarıdır.

İnşaat mühendisi olarak sektör kuruluşlarında proje, saha veya üretim mühendisi olarak başlayacağınız kariyerinize, daire başkanı, üretim müdürü, şantiye şefi, proje müdürü, genel müdür yardımcısı, genel müdür gibi yönetici ve üst düzey yönetici pozisyonlarında devam edebilirsiniz. Bunların dışında girişimci bir yanınız ve hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz varsa kendi kuracağınız şirketinizle inşat sektöründe ilerlemeyi de tercih edebilirsiniz. Ayrıca bilime ve araştırmaya meraklıysanız, seçeceğiniz uzmanlık alanınızda yeni yapı teknolojileri veya malzemeler geliştirmek ve yeni inşaat mühendisleri yetiştirmek üzere üniversitelerde akademik bir kariyer de planlayabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliğini Sever miyim?

Günlük yaşam problemlerine hızlı ve pratik çözümler bulma konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, takım çalışmalarından ve yeni tasarımlar yapmaktan hoşlanıyorsanız, matematik ve mekanik fizik alanlarında başarılıysanız, açık arazide doğayla iç içe zaman geçirmekten sıkılmayan bir yapıdaysanız inşaat mühendisliğinde başarı göstermeye adaysınız demektir. İnşaat mühendisliği, seçeceğiniz sektör ve çalışma alanına bağlı olarak zamanınızın bir kısmını çeşitli doğal ortamlardaki şantiyelerde, çok uluslu takımlardaki insanlarla yakın etkileşim içerisinde geçireceğiniz, yani sosyal yanı da bulunan bir mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisliği mesleğinin bayanlar için uygun bir meslek olup olmadığı sıkça sorulan sorular arasındadır. Ülkemizde inşaat mühendisliği bayanlara nazaran erkeklere daha uygun bir meslek gibi görülmekte ve bayanlar tarafından daha az tercih edilmekte ise de, inşaat mühendisliğini tercih eden bayan öğrenci oranı her geçen yıl artmaktadır. Bayan inşaat mühendisleri kariyerlerini şantiye ortamlarının yanı sıra, proje ofislerinde ve şirket yönetim kadrolarında başarıyla sürdürmektedirler.