2017-01-16 14:43:00

Abdullah Gül Üniversitesi Yapı Kulübü’nün, Dubai ve Abu Dhabi’ye düzenlediği teknik gezide, İnşaat Bölümü öğrencileri, oradaki projeleri yerinde inceledi.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) öğrencileri, gerek ABD’de dil eğitimi gerekse AB Gençlik Eğitim Programları aracılığı ile daha hazırlık sınıfından itibaren yurt dışı deneyimi edinirken, yurt dışı staj imkanları ve teknik gezilerle de eğitimi sınıfın dışına çıkarıyor.

Bu amaçla, Yapı Kulübü Öğrencileri, tamamen kendilerinin yaptığı organizasyonla, dünya inşaat sektöründe dünyanın en büyük havalimanı inşaat şirketi olan TAV İnşaat Sponsorluğunda, Dubai ve Abu Dhabi’ye teknik gezi düzenledi.

Teknik gezide öğrenciler, TAV İnşaat’ın Dubai’deki ‘’Damac Tower’’ ve Abu Dhabi’deki ‘’Abu Dhabi Havaalanı Midfield Terminal Binası’’ şantiyelerini  yerinde inceleyip, TAV yetkilileri ve mühendislerden projeler hakkında bilgi aldı.

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Uzal rehberliğinde, 15 öğrencinin katıldığı teknik gezide öğrenciler ayrıca, 828 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa, dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli olan Burj Al Arab ve eşsiz mimarisi ile dünyanın üçüncü en büyük camisi olan Sheikh Zayed’i inceleme fırsatı yakaladı.

Gezinin öğrenciler için çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Doç. Dr. Burak Uzal, öğrencilerin çok büyük projelerin önemli yöneticileri ve saha mühendisleri ile biraraya gelerek sorularını doğrudan yöneltme fırsatı yakaladıklarını ifade etti.

Uzal,  “Uluslararası nitelikteki projeleri ziyaret etmiş olmamız çok önemli. Abu Dhabi Havaalanı projesi 57 farklı milletten insanın çalıştı bir havaalanıydı. Biz AGÜ olarak öğrencilerimizi uluslararası iş ve sanayi dünyasına hazırlıyor olma vizyonumuzdan dolayı gezinin bu anlamda büyük katkı sağladığını düşünüyoruz” dedi.

Yapı Kulübü Başkanı Sedat Gülçimen ise derslerde gördükleri konuların uygulamada iş hayatına nasıl yansıdığını görebilmek için iyi bir deneyim olduğunu dile getirdi.

Gülçimen, Yapı Kulübü öğrencileri olarak Rusya ve Azerbaycan’a da teknik gezi düzenlemeyi planladıklarını ve teknik gezileri gerçekleştirebilmek için sponsorluk arayışında olduklarını kaydetti.